

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7272 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.5494 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 11 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 40 mA |
| DC Resistance (DCR) | 17.5 Ω |
| Test Frequency | 2.5 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 68 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 739
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.21459 | $2.14590 |
| 50 | $0.18473 | $9.23650 |
| 100 | $0.15902 | $15.90200 |
| 500 | $0.13497 | $67.48500 |
| 1000 | $0.11456 | $114.56000 |
| 3000 | $0.11042 | $331.26000 |
| 5000 | $0.10643 | $532.15000 |
| 10000 | $0.10259 | $1025.90000 |
